Dlaczego również w komunikacji B2B warto pamiętać o wideo marketingu na Facebooku?

Published by Julia Domagalik on 03/10/2016

14 milionów odbiorców, to liczba wobec której żaden marketingowiec nie może przejść obojętnie. Tylu właśnie użytkowników w Polsce posiada aktywne konta na Facebooku.

W związku ze zmianami algorytmu wyświetlania treści na portalu, wideo stało się najbardziej faworyzowanym formatem na Facebooku, a zatem tym, który najlepiej konwertuje nawet przy niewielkim budżecie włożonym w promowanie postów. Szczegółowe targetowanie reklam, do nawet bardzo wąskiej grupy odbiorców o specyficznych zainteresowaniach, pozwala łatwo oszacować nie tylko koszt reklamy, ale i jej zasięg.

 

"Zasięg organiczny video to 8,7%, czyli 3 razy więcej niż zasięg pozostałych formatów contentu."

 

To tylko niektóre z powodów, że wideo to już nie dodatek, ale solidna podstawa w komunikacji na Facebooku. Konto na tym portalu posiada 34% osób mieszkających w Polsce, przekrój przez użytkowników jest więc bardzo duży. Nie brak tam kierowników niższego i wyższego szczebla i właścicieli firm. Słowem wszystkich, których szuka branża B2B.

Badania pokazują, że 75% kierowników wyższego szczebla ogląda wideo związane z ich zainteresowaniami zawodowymi każdego tygodnia, a 54% z nich, dzieli się nimi ze swoimi kolegami przynajmniej raz na tydzień*. Warto więc wyjść im naprzeciw.

 

Oto 6 najważniejszych powodów, by prowadzić wideomarketing B2B właśnie na Facebooku:

 

1  ZASIĘG: To druga pod względem ruchu strona na świecie. Twoja grupa docelowa, kierownicy niższego szczebla czy tzw. C-suites, także spędzają czas na Facebooku.

2  TARGETOWANIE BEHAWIORALNE: Możliwość precyzyjnego określenia zainteresowań grupy docelowej pozwala na to, by trafiła ona do właściwego odbiorcy. Ta pożyteczna funkcja sprawia, że użytkownicy widzą sponsorowane wideo tylko wtedy, kiedy jest zgodne z ich zainteresowaniami. Skąd Facebook wie, co nas interesuje? Szacuje to na postawie treści udostępnianych na tablicy, aplikacji, których używamy, reklam, w które wcześniej kliknęliśmy, stron, które polubiliśmy, a także innych aktywności na Facebooku i Instagramie.

3  LOOK ALIKES : Facebook umożliwia nie tylko targetowanie po zainteresowaniach, ale również odnajdywanie behawioralnych sobowtórów osób, które już odwiedziły Twoją stronę internetową lub polubiły Twój profil. Jest duża szansa, że oni również będą zainteresowani Twoją ofertą.

4  ZAANGAŻOWANIE: Dzięki licznym zachętom do oceniania i udostępniania treści, Facebook to doskonałe środowisko do budowania organicznego zasięgu, a także analizowania wyników, aby tworzyć coraz bardziej angażujące filmy.

5  WIDOCZNOŚĆ: Facebook chce skutecznie konkurować z YouTubem, a docelowo wyprzedzić go i stać się najbardziej popularnym serwisem wideo. Dlatego algorytm Facebooka faworyzuje wideo, które trafia do większej liczby użytkowników niż inne formaty, jak posty i zdjęcia. Co więcej, publikowane filmy można zorganizować w formie biblioteki, dzięki czemu ich żywotność jest przedłużona (w przeciwieństwie do postów, których nie da się wygodnie przeglądać poza widokiem chronologii aktualności).

6  CALL TO ACTION: Aby wideo spełniało cele marketingowe, powinno zawierać wezwanie do działania. Facebook oferuje zastosowanie przycisku Call to Action (np. Dowiedz się więcej, Zapisz się, Obejrzyj więcej), dzięki czemu widz w prostym ruchu może lepiej zapoznać się z naszą marką, a nawet stać się leadem czy klientem.

 

Jak osiągnąć cele?

4 porady skutecznego wideomarketingu B2B na Facebooku

 1. Streszczaj się. Użytkownicy Facebooka konsumują treści w inny sposób niż na pozostałych portalach. Najbardziej angażujące filmy na Facebooku są ponad 10x krótsze niż najbardziej angażujące wideo zamieszczane na YouTube. Łatwo też przewinąć nieobiecująco zaczynający się film i przejść do dalszych aktualności. Pierwsze kilka sekund ma więc największe znaczenie. Jeśli masz dużo do powiedzenia, podziel wideo na serię krótkich epizodów - możesz tylko zyskać na zaangażowaniu. Twój film nie powinien przekraczać magicznej liczby 60 sekund, a warto poeksperymentować i z krótszymi formami (15-20 sekund).
 2. Urozmaicaj. Wideo nie służy tylko do budowania świadomości marki. Odkąd ten format zawładnął internetem, stał się jednym z podstawowych narządzi w marketingu i sprzedaży, które może spełniać szereg różnych celów na całej długości lejka sprzedażowego. Oto kilka inspiracji (top 8 pod względem skuteczności):
  • Wypowiedzi klientów (testimonials)
  • Prezentacje produktu
  • Explainery (jak-to-działa) i instruktaże (jak-to-zrobić)
  • Wywiady z wpływowymi osobami i ekspertami
  • Podsumowania projektów (case studies)
  • Webinaria, szkolenia
  • Wideoblogi
  • Reportaże z wydarzeń
 3. Połóż nacisk na typografię. Jednym z kolejnych przejawów faworyzacji wideo na Facebooku jest ich automatyczne odtwarzanie bez klikania w przycisk “play”. Film odtwarza się bez dźwięku, podczas gdy użytkownik przewija swoje aktualności. Wiele osób ogląda fragment, a często i cały film, bez włączania głosu. Zadbaj o to, by treść była dla nich zrozumiała, stosując napisy. Filmy z animowaną typografią (większe, bardziej dynamiczne napisy niż te znane z kin) należą do najbardziej popularnych na facebooku (tzw. social videos od the Guardian czy filmiki od Buzzfeed i Tasty). Dobra wiadomość jest taka, że filmy oparte na typografii są tańsze w produkcji od filmów z lektorem.
 4. Zarządzaj kanałami. Publikowanie treści wideo bezpośrednio na Facebooku w przeciwieństwie do linkowania filmów z Youtube’a, to jedna z ważniejszych zasad budowania dotarcia. Czy mówiliśmy już, że Facebook rywalizuje z Youtubem? Oczywiście więc promuje natywne treści. Nie znaczy to, że namawiamy do zapomnienia o innych kanałach. Facebook wygrywa, jeśli chodzi o zasięg, ale to YouTube jest królem długotrwałych związków. Obecność w wielu kanałach pozwoli, by Twoje filmy żyły długo i szczęśliwie.

 

Źródła:

www.slideshare.net/ValaAfshar/vala-afshar-slide-share-jan12/5-VideowentmainstreamforB2Bmarketersandswitchedfromanicetohavetoanabsolutemust75_of_senior_executives_watchworkrelated

tubularinsights.com/facebook-video-day-one-youtube-long-term/

http://wearesocial.com/uk/special-reports/digital-in-2016

http://www.slideshare.net/wearesocialsg/digital-social-mobile-in-2015/3-We_Are_Social_wearesocialsg_3COUNTRIES

https://mobirank.pl/2016/01/27/mobile-digital-w-polsce-na-swiecie-2016/

How-to Master the Facebook Video Algorithm: 3 Winning Tips http://tubularinsights.com/3-facebook-video-marketing-tips/#ixzz4NcIIcjyU

Zdjecie: Benjamin Child via unsplash. 

Come back to the article list

Back